פלנטר פצאיטיס

התלונה העיקרית לדורבן היא לרוב שהתעורר בבוקר וירד מהמיטה וחש לראשונה כאב עם הדריכה…, הופעת הדורבן מאופיינת בהופעה מהירה של כאב ללא אירוע מקדים באזור העקב (בעיקר בפן הקידמי פנימי של עצם העקב ולא במרכז העקב) גם לאורך הקשת בכף הרגל. ועוצמת הכאב עולה עם הימים הבאים, וזה אופייני לשבועות הראשונים שישולבו בהגבלה בטווחי ההליכה. לאחר מכן ישנה התייצבות מסוימת לעוצמת הכאב שתגיע בגלים מידי פעם בזמנים לא צפויים – זהו שלב הכניסה לדורבן הכרוני.

ההגדרה הרפואית: במונחים רפואיים דורבן ברגל (heel (spur screen-shot-2017-01-27-at-12-58-53-pmמתאר בליטת עצם – סוג של הסתיידות באזור העקב בקדמת הקלקנאוס כתוצאה מתהליכי מתיחה של הפצייה הפלנטרית את עצם הקלקנאוס ויצירת דלקת כרונית בנקודה החלשה ביותר בחיבור של הרקמה הרכה לעצם קשיחה, הדלקת הכרונית אט אט עוברת תהליך של שקיעת סידן עד אשר נוצר  קוץ גרמי. סיבה נוספת היא כנראה הלחץ והזעזועים על גבי עצם הקלקנאוס ויצירת תגובה הסתיידותית במעטפת עצם הקלקנאוס. (הפצייה היא רצועה חזקה הנמצאת מתחת לעור באזור הקשת כף הרגל ומחוברת מחלק התחתון של עצם העקב עד לרקמת החיבור מצידה השני כשתפקידה לחזק ולייצב את הקשת האורכית) . המחקרים הראו שלהסתיידות הזו המכונה דורבן לרוב אין קשר לתחושת הכאב או לסימפטומים המופיעים לאורך כל הקשת, אחרי שנמצא בקרב אלה שאובחן אצלם הסתיידות ללא כל תלונה על כאב. ולכן אין לראות בהופעת ההסתיידות שבצילום הרנטגן כממצא המכריע כגורם הישיר לכאב, ואף אם אין שום ממצא ברנטגן אין לשלול בכך דורבן.

screen-shot-2017-01-27-at-12-58-01-pmלכן דורבן לרוב מוגדרת כדלקת כרונית המשלבת קרעים מיקרוסקופיים ותהליכי הצטלקות של הפצייה הפלנטרית בחיבורה לעצם הקלקנאוס בעקב והיא זו שיוצרת את הכאבים. מאחר והמונח ‘דורבן’ קליט ונוח לשימוש משתמשים במונח דורבן גם לדלקת של הפסיה הפלנטרית (פלנטר פצאיטיס) שהוא בכל אורך הקשת של כף הרגל. האבחנה בצילום רנטגן מדגים רק את הזיז הגרמי בלבד ולא רקמות רכות כהפצייה ולכן האבחון לרקמה תיעשה ע”י אולטרא סאונד או MRI שידגימו עיבוי של הפצייה הפלנטרית ושינויים דלקתיים כרוניים. האבחנה בדרך כלל נעשית בעיקר על פי סימפטומים או היסטוריה רפואית ואין צורך באמצעי דימות. במרבית המקרים הכאב חולף אחר כמה חודשים גם ללא טיפול, אלא שההגבלה בתנועה והסבל הם המניעים לגשת לטיפול…

הגורמים: הנעלה לקויה, פלטפוס, אולפוס, הגבלה בטווחי פרק הקרסול, משקל יתר, עמידה ממושכת בעבודה, עומס לא מבוקר בספורט ועוד…

הטיפול: קיימת חשיבות לזיהוי מוקדם של הדורבן על מנת לתת מענה של טיפול שמרני. ויש לקבל אבחנה קודם ע”י אורתופד או מדרסן מקצועי שירכזו את הגורמים העיקרים בהתאם לסמפטומים והיסטוריה רפואית, על מנת שיוכלו לתת את הפתרון אם בצורת מדרס המותאם אישית- להפחתת העומסים ותיקון המנח שיביאו לתהליכי ריפוי. או על ידי תרגילי מתיחה פיזיותרפים, ולעיתים טיפול תרופתי או סד הלילה (סד לילה או תרגילים תפקידם למתוח את הפצייה הפלנטרית שיוביל להפחתת הכאבים). גלי הלם יעיל אם ישולב במכלול הפתרונות. וכל מטופל יש להתאים טיפול אישי על פי הממצאים שבאבחנה. האבחון המוקדם יעיל לא רק מלבד קיצור זמן ההחלמה אלא אף שטיפול אנטי דלקתי יועיל, מאחר שבדלקת כרונית הטיפול תרופתי האנטי דלקתי לא תמיד מגלה יעילות.

שילוב של מדרס נכון ותרגילי מתיחה פיזיותרפים המותאמים לזה והנעלה טובה יהוו שילוב מנצח להחלמה מהירה ואי הישנות הבעיה. בדורבן כרוני לרוב שילוב כל הנ”ל הוא תהליך מחייב המצריך מעורבות המטופל עם רצון ועקביות להתמיד בזה להחלמה מהירה יותר!

95% הצליחו לפתור את הדורבן בעזרת הטיפולים המוצעים בטווח הזמן של 6 חודשים עד 18 חודשים מרגע הופעת הדורבן, טיפול מוקדם מקצר משמעותית תהליכי ריפוי. 5% מגיעים לפרוצדורה הניתוחית שלא תמיד מצליחה על ידי הזנחה של הבעיה ואחרי שנכשלו האמצעים השמרניים.

גם אם לסובל יש כבר מדרסים יש לבחון שהמדרס לא ישן או שינה צורה או שפשוט לא מותאם אישית. ישנה חשיבות עליונה למדרסים באיזון העומסים על הקשת ובתיקון המנח הגורם למתיחת יתר של הפצייה הפלנטרית ומניסיון מדרסים נכונים ומותאמים אישית הם כלי טיפול חזק בדורבן! במקרי צורך לתיקון מנח שימוש במדרסי סילקון תשיג רק נוחות בלבד ולא פתרון אמיתי לבעיה. במפגש שלנו עם הסובלים מדורבן ישנם כאלה שאף קיבלו הזרקה ישירות לכף רגל על ידי האורתופד, התברר שלרוב הבעיה נפתרה לטווח זמן קצר בלבד מאחר שהבעיה העיקרית של מנח ועומסים לקויי לא נפתרו באמצעות הנעלה טובה ומדרסים.

דילוג לתוכן