בוניון החייטים

בוניון החייטים – עיבוי עורי (Bunionette)

בוניון מתאפיין בבליטה לטרלית של ראש המסרק החמישי, נראה כמו עיבוי עורי או בורסה מודלקת בחלק החיצוני הנגרם מראש מסרק חמישי גדול ובולט או מסטייה בוולגוס (התיחסות לסטיה בזוית) לכיוון לטרלי (חיצוני) של המסרק או שילוב שניהם יחדו, כשהאצבע החמישית נוטה לכיוון מדיאלי (פנים). בעבר זה היה אופייני לחייטים היושבים רגל על רגל במשך שעות ויוצרים לחץ חיצוני ישיר על המקום, ומכאן הכינוי ‘בוניון החייטים’.

הגורמים:

בדומה להלוקס וולגוס (עיין בפתולוגית הלוקס ולגוס) בוניון מתפתח מגורמים דומים, מבנה מולד של כף הרגל בשילוב של גורמים חיצונים כדוגמת נעל לוחצת בחלק הקדמי, החלק החיצוני של המסרק החמישי נלחץ ומתחכך בגוף הנעל ונוצרת תגובה של בורסה מגורה, מודלקת וכואבת או עיבוי עורי כתוצאה מעומסים חוזרניים על המקום. הבעיה נפוצה יותר בקרב נשים ואופייני להנעלה צרה או במקביל להלוקס וולגוס. גורם נוסף: היפרטרופיה- שהינה גדילת יתר של ראש המסרק החמישי.

בוניון יכול להתפתח מגורמים חיצונים בלבד ללא רקע של מבנה כף רגל בעייתי כתוצאה מנעליים צרות.

הטיפול השמרני הלא ניתוחי מתבצע ע”י שימוש בנעליים רחבות. ניתוח לתיקון מתבצע רק לאחר כישלון הטיפול הלא ניתוחי ובמידה שיש פגיעה באיכות חיים.

הפרעה נוספת שניתן למצוא באזור המסרק החמישי (הזרת) בשם Overl aping sthtoe    שהוא בעצם עיוות מולד ותורשתי שבו האצבע החמישית מטפסת ושוכבת על האצבע הרביעית. הסימפטומים בצורת כאב נגרמים בעקבות לחץ בין האצבע הרביעית לחמישית או משפשוף של החלק העליון בנעל. ניתוח לתיקון העיוות ניתן לבצע מגיל 5 והלאה.

דילוג לתוכן